Корекція, лікування дитячого аутизму стовбуровими клітинами власного кісткового мозку

У разі, якщо родина не зберегла пуповинну кров для дитини, існує альтернативний варіант – трансплантація власних (аутологічних) стовбурових клітин кісткового мозку. В цьому випадку власний кістковий мозок пацієнта збирається з клубової кістки під загальним наркозом. Ця процедура проводиться в хірургічній палаті; витягується 50-100 мл кісткового мозку. Після цього виділяються мононуклеарні клітини кісткового мозку. Ці фракції містять гемопоетичні стовбурові клітини (CD45 + / CD34 +), мезенхімальні стовбурові клітини – MSC (CD45- / CD105 + / CD45 + / CD73 +) і клітини CD14 +. Клітини ресуспендують в 1,5 мл ізотонічного розчину і вводять інтратекально під загальним наркозом. Клітини кісткового мозку CD34 + і мезенхімальні стовбурові клітини секретують нейротрофічний фактор головного мозку (BDNF – Brain-Derived Neurotrophic Factor), фактор росту нервів (NGF – Nerve Growth Factor), фактор росту ендотелію судин (VEGF – Vascular Endothelial Growth Factor) і фактор росту гепатоцитів (HGF – Hepatocyte Growth Factor), які захищають нейрони і підтримують нейрорегенераціі. Мезенхімальні стовбурові клітини також мають імунорегуляторні і імуносупресивні властивості.

Інтратекально ін’єкція мононуклеарних клітин кісткового мозку може поліпшити церебральну функцію дітей з аутизмом. Клітини впливають на основні області, які уражаються при аутизмі: Кора, мозочок і лімбічна система.

Спостерігається кілька видів позитивного впливу на головний мозок:

  • Стовбурові клітини кісткового мозку секретують VEGF і, таким чином, сприяють ангіогенезу і допомагають при недостатності перфузії, яка представляє собою типовий патогенний фактор мозку при аутизмі, а також знижують наслідки гіпоксії, що веде до поліпшення нейрорегенераціі і метаболізму мозку.
  • Нейротрофіни – це чинники зростання, тобто речовини, які підтримують розвиток клітин мозку і забезпечують їх ріст і виживання.
  • Моноцити, клітини CD14 +, захищають клітини головного мозку від нестачі кисню і брак глюкози в корі. Клітини CD14 + покращують виживаність нейронів.
  • Мезенхімальні стовбурові клітини покращують типову для аутизму імунну дисрегуляцию, пригнічуючи при цьому гліальну активацію і перешкоджаючи розвитку нейрозапалення мозку.
  • Інтратекально трансплантація є визнаним методом лікування нейродегенеративних захворювань і використовується в рамках посттравматичної клітинної терапії. При внутрішньовенному введенні приблизно 2/3 трансплантованих клітин потрапляють в легені, селезінку і печінку і ніколи не досягають системи мозкового кровообігу. З решти 1/3 клітин, що потрапляють в мозкові судини, лише деякі здатні пройти через гематоенцефалічний бар’єр. Інтратекально ін’єкція дозволяє обійти велике коло кровообігу і гематоенцефалічний бар’єр. При інтратекальній ін’єкції всі клітини досягають уражених ділянок мозку.

Кінцевими результатами є регенерація нейронів, ангіогенез, імунорегуляторний вплив при нейрозапаленні, поліпшення нейроглії, регенерація аксонів, поліпшення кровообігу і циркуляції, і, як наслідок, поліпшення соціальної взаємодії, адаптації, мовних навичок і збагачення словникового запасу.

Трансплантація кісткового мозку завжди аутологічна.

 

 

up-arrow-1