Корекція дитячого аутизму стовбуровими клітинами пуповинної крові брата або сестри

У лікуванні беруть участь пацієнти з дитячим аутизмом і захворюваннями аутистичного спектру.

Лікування в нашій клініці полягає у введенні стовбурових клітин крові пуповини брата або сестри пацієнта в область хребта (інтратекально) і внутрішньовенно.

Ефективність лікування визначається наступними показниками: поліпшення поведінки й мови, зменшення агресивної поведінки, підвищення інтелекту.

Пуповинна кров брата або сестри придатна для трансплантації при збігу HLA (Human leucocyte antigens – антигени тканинної сумісності).

  • При повному збігу HLA (A, B, DRb1) у реципієнта і донора, при трансплантації пуповинна кров буде введена пацієнту інтратекально і інтравенно.
  • При збігу HLA (A, B, DRb1) у реципієнта і донора на 50%, пуповинна кров буде введена пацієнту тільки інтравенно.
  • Прі повній відсутності збігу HLA (A, B, DRb1) у реципієнта і донора пацієнт трансплантації не підлягає.

Якщо у пацієнта немає пуповинної крові, ми приймаємо їх для інтратекальної і інтравенной трансплантації стовбурових клітин з власного (аутологичного) кісткового мозку.

Хід процедури

Пацієнт вранці надходить в клініку. Натщесерце проводяться передопераційні дослідження (загальний аналіз крові, коагулограма, иммунофенотипирование лімфоцитів (CD3, CD4, CD8, CD19, CD25, CD56), встановлення групи і резусу крові, серологічний скринінг на віруси (HIV, HCV, HBV), функції печінки і нирок ( ALT, AST, загальний білірубін, креатинін, сечовина в крові, глюкоза в крові), лейкоцитоліз – тести на алергію щодо тих препаратів, які будуть використані для анестезії пацієнта, ЕКГ, рентгенографія хребта, при необхідності). Якщо у пацієнта під час вступу до клініки відсутні результати будь-яких дослідженнь, які потрібно було надати до приїзду в клініку (наприклад, тест на генетику або інше), дані дослідження будуть проведені.

На наступний день з ранку натщесерце (мінімум 5 годин до процедури пацієнт не повинен приймати їжу і воду) буде проведена трансплантація.

Розморожування заморожених (кріоконсервованих) клітин крові пуповини і їх підготовка до трансплантації

При збігу HLA у пацієнта і донора (брат або сестра) мінімум на 50% пробірку або кріосумку із замороженою кров’ю пуповини донора поміщають у водяну баню з температурою води 37 ° С. Через 5 хвилин суспензія розтане, і буде виконано промивання клітин буферним розчином (DPBS), з суспензії повністю будуть видалені додані речовини. Процес виконується в лабораторії і на нього йде 30-40 хвилин. Промиті клітини суспензії в 1 мл фізіологічного розчину і направляють в операційну. Як тільки клітинна суспензія потрапить в операційну, відразу ж починається підготовка пацієнта до люмбальної пункції (тобто, до введення клітин в хребетний канал). Після внутрішньовенного введення пацієнту заспокійливого препарату Дормікум або Діазепам виконується загальна анестезія. Частина підготовленої клітинної суспензії вводиться в хребетний канал фахівцем, інша частина – вводиться пацієнтові інтравенно.

Пункція хребетного каналу або люмбальна пункція

Пункція виконується між третім-четвертим хребцем попереку. Після обробки спиртом, шкіру в області попереку покривають розчином йоду, який згодом видаляється спиртом. Хворого просять максимально опустити голову і нижні кінцівки. Використовують голку з мандреном завдовжки 5-10 см і діаметром 2-3 мм. Прокол робиться нижче третього хребця попереку, голка входить в субарахноїдальний простір в області кінського хвоста. У цій області спинного мозку вже немає, він закінчується на рівні першого хребця і тому виключено його пошкодження при проколюванні. Після проколу голкою до неї приєднують шприц з суспензією лікувальних клітин (обсяг 1 мл) і вводять в цереброспінальну рідину. Потім голку витягують, місце проколу обробляють розчином йоду і наклеюють пластир. Після пункції хворий лежить на спині, без подушки протягом 2-3 годин.

Внутрішньовенна трансфузія

Процедура виконується в операційній відразу по завершенні люмбальної пункції. Суспензію стовбурових клітин розбавляють в шприцевому інфузоматі об’ємом 50 мл, розчиняють в 50 мл фізіологічного розчину, і трансфузія триває за допомогою інфузомата протягом 10 хвилин.

Після трансплантації моніторинг пацієнта виконується у відділенні інтенсивної терапії та у відділенні післяопераційної терапії. Після пробудження пацієнта спостереження за ним триває в післяопераційному блоці і через 2-3 години його переводять в окрему палату, де за ним продовжиться спостереження. У разі відсутності скарг, на другий ранок пацієнта виписують з клініки.

Можливі ускладнення при трансплантації стовбурових клітин пуповинної крові

При використанні не розмножених стовбурових клітин крові пуповини брата або сестри, при збігу HLA мінімум на 50%, не виникає ні найменшої небезпеки імунної несумісності і будь-якої навіть незначної теоретичної генетичної зміни. В ускладнення входять побічні явища, які розвинулися в перші дні після проведення процедури, викликані введенням клітин, анестезією і люмбальною пункцією.

Протипоказання до проведення люмбальної пункції

Епідуральна інфекція, шкірна інфекція в місці пункції, коагулопатія (порушення згортання крові), низьке число тромбоцитів (<50 х 109 / л), гостра інфекція, загострення будь-якого хронічного захворювання, температура (> 37,5), антикоагулянти (наприклад, варфарин , гепарин, низькомолекулярні гепарини), антиагреганти (наприклад, аспірин, клопідогрель), нестероїдні протизапальні засоби (наприклад, індометацин, диклофенак, ібупрофен). У цьому випадку необхідно заздалегідь припинити прийом цих препаратів:

  • в разі гепарину і низькомолекулярних гепаринів – за 12-24 години;
  • в разі варфарину – за 5 днів;
  • в разі аспірину та інших протизапальних нестероїдних засобів – за 3 дні;
  • в разі клопідогрелю – за 9 днів.

Можливі ускладнення безпосередньо в результаті введення клітинної суспензії

У рідкісних випадках виявляються легкі алергічні реакції, як наприклад, алергічний кашель слабкої інтенсивності і почервоніння шкіри – гіперемія. Анафілактичний шок не описаний, але теоретично його виключати не можна, хоча використовуваний при приготуванні стовбурових клітин метод майже повністю виключає введення сторонніх алергенів. З боку нервової системи у пацієнтів може спостерігатися легка збудливість, що спонтанно пройде через 1-2 дні після пересадки.

Розвитку важкої алергічної реакції можна очікувати тільки в першу годину після трансплантації. У цей період спостереження за пацієнтом проводиться в операційному блоці.

Для більш докладної інформації просимо звертатися в міжнародний відділ клініки!

 

 

up-arrow-1