Корекція дитячого аутизму стовбуровими клітинами з власного кісткового мозку

У лікуванні беруть участь пацієнти з дитячим аутизмом і захворюваннями аутистичного спектру.

Лікування полягає у взятті кісткового мозку пацієнта, виділення стовбурових клітин і їх введення в стовбур хребта (інтратекально).

Ефективність лікування визначається наступними показниками: поліпшення поведінки й мови, зменшення агресивної поведінки, підвищення інтелекту.

Хід процедури

Пацієнт вранці надходить в клініку. Натщесерце проводяться передопераційні дослідження (загальний аналіз крові, коагулограма, імунофенотипування лімфоцитів (CD3, CD4, CD8, CD19, CD25, CD56), встановлення групи і резусу крові, серологічний скринінг на віруси (HIV, HCV, HBV), функції печінки і нирок ( ALT, AST, загальний білірубін, креатинін, сечовина в крові, глюкоза в крові), лейкоцитоліз – тести на алергію щодо тих препаратів, які будуть використані для анестезії пацієнта, ЕКГ, рентгенографія хребта, при необхідності). Якщо у пацієнта під час вступу до клініки відсутні результати будь-яких досліджень, які потрібно було надати до приїзду в клініку (наприклад, тест на генетику або інше), дані дослідження будуть проведені.

На наступний день з ранку натщесерце (мінімум 5 годин до процедури пацієнт не повинен приймати їжу і воду) буде проведена процедура збору кісткового мозку і трансплантація.

Протокол підготовки до отримання та трансплантації стовбурових клітин

Збір кісткового мозку

Перед трансплантацією кістковий мозок витягується з клубової кістки, з її переднього і заднього бугра аспірацією (проколом). З огляду на те, що ця процедура досить болюча і вимагає лежання пацієнта на одному місці, чого важко досягти в разі дітей, вона буде проведена під загальною анестезією. Процедура буде проводитися в нашій клініці в операційній. Загальна анестезія (знеболення) проводиться після внутрішньовенного введення анестезіологом заспокійливого препарату Дормікум або Діазепам. Анестезіолог заздалегідь внутрішньовенно вводить спеціальний препарат (Пропофол) і, можливо, Севофлуран, який є засобом для загальної анестезії. Після пункції кісткового мозку фахівець виконує взяття 50-100 мл кісткового мозку. Ця процедура триває 15-30 хвилин. Забір такої кількості кісткового мозку не вимагає додаткового переливання крові, а також внутрішньовенного переливання інфузійних розчинів (за допомогою крапельниці). Вивільнення мононуклеарних клітин проводиться спеціальним способом (у так званому градієнті щільності фіколла) відповідно до інструкції виробника. Саме фракція мононуклеарних клітин містить кровотворні і мезенхімальні стовбурові клітини. Отримані клітини суспендують в 1 мл фізіологічного розчину для інтратекальної трансплантації. Серйозні ускладнення трапляються рідко, хоча можливе підвищення температури до 37,5 ° С, біль в місці пункції, кровотеча, інфікування ранки. Обробка кісткового мозку триває кілька годин. У цей час пацієнт знаходиться під наглядом в післяопераційному блоці. Як тільки клітинна суспензія потрапить в операційний блок, відразу починається підготовка пацієнта до трансплантації. Загальна анестезія виконується після введення пацієнтові заспокійливого препарату Дормікум або Діазепам. Далі, підготовлена клітинна суспензія вводиться фахівцем в хребетний канал.

Пункція хребетного каналу (люмбальна пункція)

Пункція виконується між третім-четвертим хребцем попереку. Після обробки спиртом, шкіру в області попереку покривають розчином йоду, який згодом видаляється спиртом. Хворого просять максимально опустити голову і нижні кінцівки. При пункції використовують голку з мандреном завдовжки 5-10 см і діаметром 2-3 мм. Прокол робиться нижче третього хребця попереку, голка входить в субарахноїдальний простір в області кінського хвоста. У цій області спинного мозку вже немає, він закінчується на рівні першого хребця і тому виключено його пошкодження при проколюванні. Після проколу голкою до неї приєднують шприц з суспензією лікувальних клітин (обсяг 1 мл) і вводять в цереброспінальну рідину. Потім голку витягують, місце проколу обробляють розчином йоду і наклеюють пластир. Після пункції хворий лежить на спині, без подушки протягом 2-3 годин. В цей же період проводиться моніторинг пацієнта у відділенні інтенсивної терапії та післяопераційної терапії. Після пробудження пацієнта спостереження за ним триває в післяопераційному блоці і через 2-3 години його переводять в окрему палату, за ним триває спостереження для виявлення можливих ускладнень. У разі відсутності скарг, на другий ранок пацієнта виписують з клініки.

Протипоказання до проведення люмбальної пункції

Епідуральна інфекція, шкірна інфекція в місці пункції, коагулопатія (порушення згортання крові), низьке число тромбоцитів (<50 х 109 / л), гостра інфекція, загострення будь-якого хронічного захворювання, температура (> 37,5), антикоагулянти (наприклад, варфарин , гепарин, низькомолекулярні гепарини), антиагреганти (наприклад, аспірин, клопідогрель), нестероїдні протизапальні засоби (наприклад, індометацин, диклофенак, ібупрофен). У цьому випадку необхідно заздалегідь припинити прийом цих препаратів:

  • в разі гепарину і низькомолекулярних гепаринів – за 12-24 години;
  • в разі варфарину – за 5 днів;
  • в разі аспірину та інших протизапальних нестероїдних засобів – за 3 дні;
  • в разі клопідогрелю – за 9 днів.

Можливі ускладнення при використанні аутологічних стовбурових клітин

При використанні власних (аутологічних) не розмножених стовбурових клітин кісткового мозку не виникає небезпеки імунної несумісності і будь-якої навіть незначної теоретичної генетичної зміни. З досвіду на сьогоднішній день при використанні багатьох тисяч стовбурових клітин власного кісткового мозку не зафіксовано жодних серйозних ускладнень, в тому числі і ризику розвитку пухлин. В ускладнення входять побічні явища, хіба в перші дні після проведення процедури, викликані введенням клітин, анестезією і люмбальною пункцією.

Можливі ускладнення безпосередньо в результаті введення клітинної суспензії

  • У рідкісних випадках виявляються легкі алергічні реакції, як наприклад, алергічний кашель слабкої інтенсивності і почервоніння шкіри – гіперемія. Анафілактичний шок не описаний, теоретично його виключати не можна, хоча використовуваний при приготуванні стовбурових клітин метод майже повністю виключає введення сторонніх алергенів. З боку нервової системи у пацієнтів може спостерігатися легка збудливість, що спонтанно пройде через 1-2 дні після пересадки.
  • Розвитку важкої алергічної реакції можна очікувати тільки в першу годину після трансплантації. У цей період спостереження за пацієнтом проводиться в операційному блоці.

Для більш докладної інформації просимо звертатися в міжнародний відділ клініки!

 

up-arrow-1